reklama

Jsme na Facebooku! Koukni, co je nového.

Seriál na Studenta.cz Závislost na technologiích: Jsou technologie drogou moderní doby? Nejsme na nich tak nějak... závislí?

 

Seriál na Studenta.cz

StudentART

StudentART

Rozhovory s úspěšnými studenty, kteří svůj čas a duše zasvětili umění.

Všechny díly seriálu zde

“Motýlků se už nebojí kluci ani holky,” říká módní návrhářka Alexandra

03.3.2014 / Společnost

Alexandra Monhartová je mladá, avšak velmi talentovaná módní návrhářka. Její vášní se staly pánské motýlky, které navrhuje z nových či recyklovaných látek ze starých kousků oblečení pod svou vlastní značkou AlexMonhart. Módu miluje a svoje motýlky a mašle poctivě sama nosí!

Byly motýlky něco, co ti v módě chybělo?

Motýlky jsem začala vyrábět, protože jsem chtěla nabídnout klukům/mužům originální doplňek, a před třemi lety, kdy jsem začala, motýlky ještě nikdo nezávisle nevyráběl. Kluci do oblečení neinvestovali tolik jako dnes. Dnes už je to jiné. S hipsterskou vlnou jako by se proměnila celá generace. Muži se vracejí k formálnímu oblečení, nechávají si narůst vousy, více o sebe pečují. A tady je prostor pro motýlky, které se dají nosit jak při formální, tak neformální příležitosti, a dodávají outfitu jistou nonšalanci a svěžest.

A s motýlky jsi jako návrhářka začala?

Vesměs ano. Spíše však s doplňky pro ženy. Ručně jsem vyráběla nápadné čelenky a “motýlky” do halenek z organzy. Ale pánská móda mě začala zajímat více. Je to pro mě větší výzva - pochopit, co muži chtějí.

Kde získáváš inspiraci?

Záleží na tom, jakou kolekci zrovna vyrábím. Inspiraci nacházím ve filmech, kterých jsem díky studiu viděla bezpočet, a také v hudbě. Většinou přijde sama - nápad, koncept. Samozřejmě ale sleduju módní dění, bez toho to nejde.

Tvoje recyklovaná kolekce byla vyrobena z nádherných látek, kde jsi je sháněla?

Samozřejmě se nabízí velkoobchod s metráží, kde mají, na co si člověk vzpomene. Když jsem ale pracovala na recyklované kolekci, obcházela jsem pražské second-handy a vybírala kvalitní a zajímavé oblečení, které jsem pak párala, stříhala a nakonec z nich byly motýlky! (směje se)

Motýlky si ale nešiješ sama…

Nemám na to potřebnou kvalifikaci. Raději tuto práci svěřím paním švadlenám, na jejichž práci se mohu 100% spolehnout. Také by mi to zabralo moc času. Musím se věnovat všemu ostatnímu -designu, materiálům, katalogům, e-shopům a tak dále. Nemohu si ale stěžovat, mám kolem sebe kamarády a rodinu, kteří mi pomáhají značku budovat.

Kde si motýlky můžeme koupit/objednat? Můžeme si nějaké třeba i sami navrhnout?

Momentálně si můžete na stránkách www.alexmonhart.com prohlédnout lookbook a inspirační zdroje. Najdete tam i odkaz na eshopy a kamenné obchody, kde se dají motýlky zakoupit. V těchto dnech ale finišujeme nové webovky, které budou mít v sobě zakomponovanou aplikaci, ve které si budete moci motýlka vytvořit vy sami. Vyberete si z našich designů a složíte si motýlka z materiálů, které vy sami oceníte. No, a my vám ho vyrobíme! Samozřejmě budeme nabízet i další stálé i limitované kolekce a plánujeme i zajímavé spolupráce s grafiky a návrháři. Těším se na všechno!

Alexandra vystudovala Filmovou vědu a Francouzskou filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde se kromě studia věnovala kostýmnímu designu a založila svou značku AlexMonhart. Momentálně žije a tvoří v Praze. Pracuje jako asistentka kostýmního výtvarníka Jana Růžičky v produkční agentuře Jakubisko Film s.r.o. Také působí v hudebním projektu Alex&Jerome se kterým byla v létě 2013 koncertovat v USA.  Brzy navíc začne dále studovat na pražské škole umění Scholastice, a to jak jinak než obor Oděvní design.


Nosíš svoje motýlky poctivě i sama? Myslíš, že se hodí pro holky i kluky?

Jasně! Mám je strašně ráda, i ty vázané - můžu si z nich uvázat i mašli, která je víc ženská, ale nosím veskrze všechny typy. Také je tím testuju, to je nejdůležitější. Motýlky si kupují holky i kluci a mám radost, když vidím, že se jich bojí čím dál tím míň. Reakce na ně dnes se totiž s reakcemi před třemi lety nedají vůbec srovnat.

Text: Jana Samšuková
Foto: Marek Es (Marek Sybal)

Diskusní fórum

reklama
reklama
reklama